Wydrukuj stronę
Statut ŚDS

STATUT
ŚRODOWISKOWEGO  DOMU  SAMOPOMOCY  „CHATKA”
Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
Koło w Nowym Targu
 
Postanowienia ogólne
§ 1
  1. Środowiskowy Dom Samopomocy „Chatka” (ŚDS) jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Nowym Targu.
  2. We wszystkich zakresach objętych Statutem Środowiskowy Dom Samopomocy realizuje idee oraz założenia metodyczne Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, a także uchwały jego organów.
§ 2
Środowiskowy Dom Samopomocy powołany jest przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym na wniosek Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Nowym Targu.  
§ 3
  1. Siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy mieści się w Nowym Targu,
    ul. Podtatrzańska 47 a.
  2. Obszar działania Środowiskowego Domu Samopomocy obejmuje Gminę Miasto Nowy Targ, oraz okoliczne gminy.
 
§ 4
  1. Środowiskowy Dom Samopomocy działa w szczególności na podstawie:
  1. ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r., Nr 75, poz. 1362 z późn. zm);
  2. ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 1994 r., Nr 111, poz. 535 z późn. zm.);
  3. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. z 2010r., Nr 238, poz. 1586 z późn. zm.);
  4. rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 11 grudnia 1995 r. w sprawie psychiatrycznych świadczeń zdrowotnych w domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy (Dz. U. z 1996 r., Nr 5, poz. 38 z późn. zm.);
  5. Statutu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym;
  6. Statutu Środowiskowego Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Nowym Targu;
  7. uchwały Zarządu Koła o wystąpieniu do Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym o powołanie Środowiskowego Domu Samopomocy z dnia 2 grudnia 2002 roku;
  8. Uchwały Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym o powołaniu Środowiskowego Domu Samopomocy z dnia 17 lutego 2003 roku.
 
§ 5
Środowiskowy Dom Samopomocy jest Domem typu BC przeznaczonym dla:
  1. osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także osób z lekkim upośledzeniem umysłowym, gdy jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne,
  2. osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, które są zaliczane do zaburzeń psychicznych, z wyłączeniem osób czynnie uzależnionych od środków psychoaktywnych.
 
Cele i zadania
§ 6
  1. Celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy jest stworzenie warunków zapewniających uczestnikom zaspokajanie indywidualnych potrzeb społecznych,   poznawczych,  życiowych  ukierunkowanych na podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.
  2. Cele określone w ust. 1 realizowane są poprzez następujące zadania:
    1. trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi;
    2. trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów socjalnych i życiowych, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury;
    3. trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych;
    4. wsparcie i poradnictwo psychologiczne i terapeutyczne;
    5. pomoc w załatwianiu spraw urzędowych;
    6. pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, w tym uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia;
    7. propagowanie ochrony zdrowia psychicznego;
    8. rehabilitację społeczną;
    9. niezbędną opiekę;
    10. terapię ruchową, w tym: zajęcia sportowe, turystykę i rekreację;
    11. organizowanie spotkań i zajęć integracyjnych;
    12. inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęcia zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy oraz pomoc w pozyski-waniu zatrudnienia.
  3. Zadania określone w ust. 2 świadczone są w formie zajęć zespołowych lub indywidualnych.
 
Organy  i struktura organizacyjna
§ 7
  1. Środowiskowym Domem Samopomocy „Chatka” w Nowym Targu kieruje i reprezentuje go na zewnątrz kierownik.
  2. Kierownika  zatrudnia  Zarząd  Koła Polskiego Stowarzyszenia  na Rzecz  Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Nowym Targu.
  3. Obowiązki Kierownika określa zakres obowiązków i czynności kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Targu.
  4. Kierownik jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników zatrudnionych w Środowiskowym Domu Samopomocy „Chatka” w Nowym Targu.
  5. W Środowiskowym Domu Samopomocy zatrudniona jest odpowiednio do potrzeb kadra merytoryczna m.in. psycholog, instruktor terapii zajęciowej asystent osoby niepełnosprawnej, fizjoterapeuta, pielęgniarka oraz pracownicy administracyjno – obsługowi.
  6. Zasady zatrudniania oraz warunki pracy i płacy w Środowiskowym Domu Samopomocy określają Regulamin Pracy i Regulamin Wynagradzania  Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Nowym Targu.
  7. Organizację wewnętrzną Środowiskowego Domu Samopomocy określają:
  1. regulamin organizacyjny;
  2. program działalności;
  3. plan pracy;
zatwierdzane przez Zarząd Koła w Nowym Targu  na wniosek Kierownika.
 
§ 8
  1. W Środowiskowym Domu Samopomocy działa Zespół Wspierająco-Aktywizujący.
  2. W skład Zespołu Wspierająco-Aktywizującego wchodzą Kierownik i kadra merytoryczna, o której mowa w § 7 ust. 5.
  3. Do zadań Zespołu Wspierająco – Aktywizującego  należy w szczególności:
    1. diagnoza stanu uczestnika,
    2. opracowanie indywidualnego planu postępowania wspierająco - aktywizują­cego,
    3. ewaluacja programu terapii,
    4. dokumentowanie pracy postępów uczestnika.
  4. Zespół Wspierająco-Aktywizujący zbiera się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, celem omówienia realizacji indywidualnych planów postępowania wspierająco-aktywizującego i osiągniętych rezultatów,         a także ewentualnej możliwości ich modyfikacji.
§ 9
  1. Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką pobytu dziennego.
  2. Środowiskowy Dom Samopomocy nie zapewnia miejsc pobytu całodobowego.
  3. Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonuje co najmniej 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, w tym co najmniej przez 6 godzin dziennie są prowadzone zajęcia z uczestnikami.
  4. Dopuszcza się możliwość wprowadzenia ferii letnich lub zimowych na okres nie dłuższy niż 15 dni roboczych w roku kalendarzowym.
§ 10
  1. Podstawą przyjęcia do Środowiskowego Domu Samopomocy jest decyzja administracyjna wydana przez właściwy organ zlecający zadanie.
  2. Decyzja wydawana jest na wniosek osoby ubiegającej się o skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy składany w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
  3. Decyzja o skierowaniu na pobyt wydawana jest na czas określony.
  4. Okres na jaki osoba została skierowana do Środowiskowego Domu Samopomocy może zostać przedłużony w przypadku braku postępów realizacji indywidualnego planu postępowania wspierająco – aktywizującego.
  5. Termin przyjęcia do Środowiskowego Domu Samopomocy ustala Kierownik w porozumieniu z osobą kierowaną lub jej opiekunem po akceptacji Zarządu Koła .
6.      Procedurę   przyjęcia   uczestnika   do   ŚDS  określa   Regulamin  organizacyjny
         placówki.
Gospodarka finansowa
§ 11
  1. Podstawą gospodarki finansowej Środowiskowego Domu Samopomocy jest plan finansowy opracowany przez kierownika i zatwierdzony przez Zarząd Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Nowym Targu.  
  2. Źródłem finansowania są środki publiczne przekazywane przez wojewodę za pośrednictwem właściwej jednostki samorządu terytorialnego w formie dotacji udzielanej na realizację zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.
  3. Źródłem finansowania mogą być też inne środki pozyskane przez Stowarzyszenie.
Postanowienia końcowe
  § 12
  1. Wszelkie zmiany treści niniejszego Statutu wymagają uchwały Zarządu Koła Polskiego  Stowarzyszenia   na   Rzecz  Osób z Upośledzeniem   Umysłowym w Nowym Targu.
  2. Statut przyjęto Uchwałą Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Nr 13/11 z dnia 16 sierpnia 2011 roku.
  3. Statut wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
  4. Traci moc Statut ŚDS przyjęty Uchwałą Zarządu Koła Nr 9/11 z dnia 7 maja 2011 roku.
Podpis
Iwona Bryniarska
Opublikował
WebMaster
Data wytworzenia
14.09.2016
Data publikacji
14.09.2016, 10:51
Ilość wyświetleń
763